Today: One litre of Glas Star makes four litres of glass cleaner. View product

From the blog: Five reasons your windscreen streaks. Read the guide

Back in stock: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is available. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star cleans inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is being phased out, many items reduced. See the brand

Advice: Streaks despite glass cleaner? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, time for paint and glass. Paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help centre

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Q²M DeFrost De-Icer Spray 4000ml

£76.89
Contents: 4000mlUnit price (£19.22 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 2 Varianten
GYEONQ²M DeFrost De-Icer Spray 500ml
In stock (1 unit)
SKU D1-GYEON-Q2MDEFROST500EAN 8809432677727
£13.98
Contents: 500mlUnit price (£27.96 / l)
GYEONQ²M DeFrost De-Icer Spray 4 liters
SKU Q2MDEFROST4000EAN 8809432677734
£76.89
Contents: 4000mlUnit price (£19.22 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Shipping from £10.90 with FedEx or Parcelforce/Royal Mail
🚀 Delivery time 1-4 days
💬 Car care expert customer service

All prices exclude VAT and duties. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8809432677734  |  SKU: Q2MDEFROST4000

De-icing spray – windscreens ice- and frost-free in seconds

GYEON Q²M DeFrost is a professional de-icing spray that chemically dissolves ice and frost on vehicle windows in seconds – without mechanical scraping. The resulting protective film delays re-freezing for several hours. Gentle on rubber seals and window coatings. Indispensable in the glove compartment from October to April.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Shipping to the United Kingdom from £10.90 with FedEx or Parcelforce/Royal Mail, delivery time 1-4 days. All prices exclude VAT and duties. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, weight tiers and express options are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Clear glass faster in winter – GYEON Q²M DeFrost de-icer spray

What is GYEON Q²M DeFrost? GYEON Q²M DeFrost is a professional de-icer spray for vehicle glass and iced-up surfaces – it melts ice and frost in seconds and keeps the glass from freezing over again for a few hours.


Scraping the windscreen every morning is one of winter's least favourite rituals – and it can leave fine scratches on the glass if the ice scraper is used carelessly. GYEON Q²M DeFrost takes the scraper out of the equation in most cases: the spray melts ice and frost chemically within seconds, no scrubbing needed. Spray it on, give it a moment, then clear it with the wipers – the glass is clear.

  • Fast chemical ice melt – ready to work in seconds. Q²M DeFrost packs specially formulated active ingredients that get ice crystals melting straight away. Even stubborn sheets of ice on the windscreen break down in 15–30 seconds – no long scraping, no elbow grease.
  • Keeps the glass from freezing over again for hours. Once you've used it, Q²M DeFrost leaves a thin protective film on the glass that holds off re-freezing for several hours. Ideal for cars parked for a short stint that you want to find ice-free when you get back.
  • Gentle on rubber seals and glass coatings. DeFrost is formulated so it won't attack rubber seals, glass sealants (like Q² QuickView) or plastic trim – unlike harsher alcohol-based de-icers.

Day-to-day from Detailing1: Spray Q²M DeFrost onto the glass in the evening before you park up – that way no ice forms overnight (or what does forms wipes off easily). For a longer-term fix we'd go for a glass sealant like Q² View EVO or Q² QuickView – ice grips far less on sealed glass and comes off with much less effort.


How Q²M DeFrost tackles ice chemically

Q²M DeFrost runs on a formula that lowers the freezing point of water sitting on the glass. The moment the active ingredient hits the ice, the ice starts to melt – the reaction kicks in straight away and works without any outside heat. The wipers then pull off the film of water that's left. At the same time, DeFrost leaves a thin protective film on the glass that holds off re-freezing thanks to its lower freezing point – two jobs handled by one product.

DeFrost for every part of the car in winter

Q²M DeFrost is built first and foremost for glass, but it works on other iced-up parts of the car too: door locks and door seals (no freezing shut), mirror glass, camera lenses and sensor covers, plus door handles and the boot lid. It's not for paintwork (DeFrost is tuned for glass chemistry, not paint), and don't use it as a summer screenwash substitute.

Getting ready for winter: DeFrost as part of your winter detailing

Proper winter detailing is about more than just de-icing. To get a car fully ready for the cold months we'd suggest: a glass sealant with Q² View EVO or Q² QuickView (rain beads off, ice grips less), paint protection with a coating or Q²M WetCoat, wheel care to fend off road-salt corrosion, and Q²M DeFrost in the glovebox for everyday use. Together that adds up to full winter protection for every part of the car.

DeFrost vs. scraping by hand: why the spray is the better call

Old-school scraping has one real downside: a plastic ice scraper can leave fine scratches on the glass if you use it wrong or if there's grit trapped in the ice – and over the years those turn into clearly visible scuff marks. Q²M DeFrost cuts that risk out completely: no mechanical contact, no scratches, no damaged glass. On cars with a glass sealant especially, DeFrost is the way to go, since scraping can wear the sealant down.

Our take: Q²M DeFrost for every winter run

From October to April, GYEON Q²M DeFrost belongs in every boot and glovebox. The time it saves and the scratch risk it removes make the spray a cheap, sensible bit of winter kit for any car. For a complete winter package we'd go with: Q²M DeFrost for quick ice removal + Q² View EVO for long-lasting glass sealing + Q²M WetCoat for fast paint protection before winter sets in.

Not sure about GYEON Q²M DeFrost De-Icer Spray? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for GYEON Q²M DeFrost De-Icer Spray

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Warning

Flammable

Flammable

Hazard statements

Flammable liquid and vapour.H226

Precautionary statements

Keep out of reach of children.P102
Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P210
Keep container tightly closed.P233
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
Store in a well-ventilated place. Keep cool.P403+P235
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501

Supplemental hazard information (EUH)

Enthält . Kann allergische Reaktionen hervorrufen.EUH208

Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about GYEON

GYEON steht für modernste SiO₂-Technologie, präzise abgestimmte Pflegeprodukte und ein durchdachtes System für professionelle Autopflege. Von leistungsstarken Keramikversiegelungen über pH-neutrale Shampoos bis hin zu spezialisierten Innenraum- und Felgenlösungen bietet die Marke alles für nachhaltige Oberflächenperformance. Die Kombination aus chemischer Stabilität, intensiver Hydrophobie und kontrollierter Verarbeitung macht GYEON zur ersten Wahl für anspruchsvolle Detailer, die messbare Ergebnisse und maximale Kontrolle erwarten.

Contact

Gyeon Deutschland GmbH
Vietorstr. 87, 51103 Köln, Deutschland

+4922128585880
info@gyeon.de

gyeon.de

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    4 liters
  • Artikelnummer
    Q2MDEFROST4000
  • EAN
    8809432677734
  • Herstellernummer
    Q2MDEFROST4000
  • Gewicht
    4 kg

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • Parcelforce
  • Royal Mail

Your order reaches you from £10.90 in 1-4 days with FedEx or Parcelforce/Royal Mail. All prices exclude VAT and duties. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

GYEON auf Detailing1 kaufen