Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"S100" Dry Lube Chain Spray for Motorcycle (Transparent) 400ml

S100
£17.56
Contents: 400mlUnit price (£43.90 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Color: Transparent
Size
6 in stock

— Hurry up while stocks last, delivery time 1-4 days

Schnellbestellung 5 Varianten
Dr. Wack "S100""S100" Dry Lube Chain Spray for Motorcycle (Transparent) Transparent / 400 ml
Low stock (6 units)
SKU D1-DRW-2384EAN 4006539723805
£17.56
Contents: 400mlUnit price (£43.90 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Dry Lube Chain Spray for Motorcycle (Transparent) Transparent / 2x 400ml
In stock (3 units)
SKU D1-DRW-2384_2EAN 4006539723805
£35.13
Contents: 800mlUnit price (£43.91 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Dry Lube Chain Spray for Motorcycle (Transparent) Transparent / 3x 400 ml
In stock (2 units)
SKU D1-DRW-2384_3EAN 4006539723805
£52.68
Contents: 1200mlUnit price (£43.90 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Dry Lube Chain Spray for Motorcycle (Transparent) Transparent / 6 x 400 ml
In stock (1 unit)
SKU D1-DRW-2384_6EAN 4006539723805
£105.37
Contents: 2400mlUnit price (£43.90 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Dry Lube Chain Spray for Motorcycle (Transparent) Transparent / 100 ml
SKU D1-DRW-2381
£8.69 £8.78
Contents: 100mlUnit price (£86.90 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Shipping from £10.90 with FedEx or Parcelforce/Royal Mail
🚀 Delivery time 1-4 days
💬 Car care expert customer service

All prices exclude VAT and duties. Import charges are collected on delivery.

EAN: 4006539723805  |  SKU: D1-DRW-2384

Innovative chain spray for clean and durable motorcycle chains

The S100 Dry Lube Chain Spray from Dr. Wack offers an innovative chain lubrication solution that combines cleanliness, protection, and ease of use. With its hybrid formula and excellent protective properties, it is the ideal choice for any motorcyclist who values a well-maintained and durable chain.

Trage das S100 Dry Lube dünn und gleichmäßig auf die Innenseite der sauberen, trockenen Kette auf — Dose vorher gut schütteln, Sprührohr ausklappen. Dann mindestens eine Stunde trocknen lassen, idealerweise über Nacht. Die Hybrid-Formel mit PTFE eignet sich für O-, X- und Z-Ringe und hält das Kettenumfeld sauber. Nach längeren Regenfahrten oder spätestens nach rund 600 km nachbehandeln.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Shipping to the United Kingdom from £10.90 with FedEx or Parcelforce/Royal Mail, delivery time 1-4 days. All prices exclude VAT and duties. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, weight tiers and express options are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

The ultimate transparent chain care for your motorcycle from Dr. Wack is the "S100" Dry Lube Chain Spray

The S100 Dry Lube Chain Spray from Dr. Wack pulls together the best of grease and dry lubrication in one clever hybrid formula. It gives you top-notch wear and corrosion protection through a dry, flexible film that keeps the whole chain area clean for the long haul. Because it shrugs off water and dirt, the chain keeps its original colour. The spray contains PTFE and works with all O-, X- and Z-rings. The new spray head lays it down exactly where you want it, so you don't burn through product.

  • Clever hybrid formula: Combines the upsides of grease and dry lubrication for all-round protection.

  • Clean chain area: Stops fling-off and keeps the chain and everything around it clean.

  • Water- and dirt-repellent: Shields the chain from the elements and keeps its original colour.


Easy to use, easy on product

Using the S100 Dry Lube Chain Spray couldn't be simpler: shake the can well before use, flip out the spray tube and lay a thin, even coat on the inside of a clean, dry chain. Then let it dry for at least an hour, ideally overnight. The new spray head puts it down precisely and sparingly, so a can goes a long way. Re-treat the chain after long rides in the rain, or at the latest every ~600 km.

Long-lasting protection against wear and corrosion

The S100 Dry Lube Chain Spray gives you top wear and corrosion protection thanks to its dry, flexible film. The clever hybrid formula keeps the chain protected day in, day out, and seriously stretches the life of the whole chain set. On top of that, the chain keeps its colour, so it stays looking sharp. The water- and dirt-repellent finish also helps the chain stay clean even when conditions get rough.

Awards and quality seals

The S100 Dry Lube Chain Spray has picked up several awards, including a "Motorrad Testurteil SEHR GUT" in issue 07/2020 and "Motorrad Best Brand 2023" in the chain sprays/cleaning and care category. Awards like these back up just how good and effective this product is.

Not sure about Dr. Wack "S100" "S100" Dry Lube Chain Spray for Motorcycle (Transparent)? Get it explained:



Häufige Fragen


Ist das S100 Dry Lube für O-, X- und Z-Ringketten geeignet?

Ja. Das Dry Lube enthält PTFE und ist ausdrücklich für alle O-, X- und Z-Ringe geeignet. Die Hybrid-Formel greift die Dichtringe nicht an und sorgt für Verschleiß- und Korrosionsschutz, ohne dass die Kettenfarbe sich verändert.

Wie lange muss das Kettenspray trocknen?

Nach dem Auftragen solltest du die Kette mindestens eine Stunde trocknen lassen, idealerweise über Nacht. Erst dann bildet sich die trockene, flexible Schutzschicht voll aus, die nicht abschleudert und das Kettenumfeld dauerhaft sauber hält.

Wann sollte ich die Kette nachbehandeln?

Nach längeren Regenfahrten oder spätestens nach etwa 600 km. Die wasser- und schmutzabweisende Schicht wird durch Nässe und Laufleistung beansprucht, deshalb hält regelmäßiges Nachschmieren den Schutz und die saubere Optik aufrecht.

Worin unterscheidet sich Dry Lube von klassischem Kettenfett?

Das Dry Lube kombiniert über eine Hybrid-Formel die Vorteile von Fett- und Trockenschmierung. Es legt eine trockene statt klebrige Schicht an, schleudert kaum ab und bindet weniger Schmutz. Dadurch bleibt das Kettenumfeld spürbar sauberer als bei vielen Fettsprays.

Just ask us. Daniel will help you.


S100 Dry Lube richtig auftragen

Schüttle die Dose vor Gebrauch gut und klappe das Sprührohr aus. Reinige die Kette und lass sie vollständig trocknen — auf nasser oder verschmutzter Kette hält der Film schlechter. Sprühe das Dry Lube dann dünn und gleichmäßig auf die Innenseite der Kette, damit das Mittel durch die Drehung nach außen verteilt wird.

Lass die transparente Schutzschicht anschließend mindestens eine Stunde abbinden, idealerweise über Nacht. So bleibt die Schmierung trocken und flexibel, schleudert nicht ab und hält das Kettenumfeld sauber. Die Formel mit PTFE ist für O-, X- und Z-Ringe geeignet.

Behandle die Kette nach längeren Regenfahrten oder spätestens nach rund 600 km nach. So bleiben Verschleiß- und Korrosionsschutz erhalten und die Kettenfarbe unverändert. Grenze: Ein Dry Lube baut weniger sichtbaren Fettfilm auf als klassisches Kettenfett — wer auf hohe Laufleistungen unter Volllast geht, sollte die Intervalle eher kürzer wählen.

Safety information for Dr. Wack "S100" "S100" Dry Lube Chain Spray for Motorcycle (Transparent)

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Danger

Flammable

Flammable

Harmful

Harmful

Hazard statements

Extremely flammable aerosol.H222
Pressurised container: May burst if heated.H229
Causes serious eye irritation.H319
Harmful to aquatic life with long lasting effects.H412

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P210
Do not spray on an open flame or other ignition source.P211
Do not pierce or burn, even after use.P251
Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapours/spray.P260
Use only outdoors or in a well-ventilated area.P271
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C/122 °F.P410+P412
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Dr. Wack

Contact

Dr. O.K. Wack Chemie GmbH
Untere Au 9, 85107 Baar-Ebenhausen, Deutschland

+49845341995100
info@dr-wack.com

https://dr-wack.com/

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    400 ml
  • Artikelnummer
    D1-DRW-2384
  • EAN
    4006539723805
  • Herstellernummer
    2384
  • Gewicht
    411 g

Eigenschaften

  • Farbe
    Transparent

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • Parcelforce
  • Royal Mail

Your order reaches you from £10.90 in 1-4 days with FedEx or Parcelforce/Royal Mail. All prices exclude VAT and duties. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Dr. Wack "S100" auf Detailing1 kaufen